MediSpo Akademie

Pohyb jako léčba civilizačních onemocnění

Civilizační onemocnění jsou taková onemocnění, která se nejčastěji vyskytují ve vyspělých zemích, jinak se jim také může říkat „nemoci z blahobytu“. Jako jejich příčina se nejčastěji označuje špatný životní styl. Zdůraznit lze zejména negativní vliv kouření, konzumace alkoholu, nedostatek pohybové aktivity, dlouhodobý stres nebo nevhodné stravování (konzumace průmyslově vyráběných potravin, tučných a slaných jídel).

Současný sedavý způsob života je způsobený nejen nedostatkem pohybu v zaměstnání, kde většina z nás převážně pracuje u počítače, ale i ve volném čase. Možná i vy patříte mezi skupinu populace, která jde z práce (po celodenním stresu a nevhodně zvoleném obědě) na pár skleniček do baru, aby se trošku zrelaxovala, případně odchází velmi unavení rovnou domů. Na sport v obou případech často nezbývá čas nebo energie. Takto popsaný způsob života vede ke vzniku některého z civilizačních onemocnění. Patří mezi ně kardio-vaskulární onemocnění (ateroskleróza, hypertenze, infarkt myokardu), metabolické poruchy (diabetes mellitus, obezita, hyperlipidémie), některá onkologická onemocnění, osteoporóza nebo některé psychické poruchy, poruchy imunity apod.

Pozitivní vliv pohybu, jakožto prevence vzniku některých onemocnění, nelze zpochybňovat. Důležité je ale upozornit na fakt, že pohybem se dá i léčit. Během workshopů MediSpo Akademie se setkáte s termínem „fit and fat“, což znamená, že i v případě obezit lze pomocí pohybové aktivity zmírnit, ne-li vyléčit, některé projevy již diagnostikovaných onemocnění. Správně nastaveným pohybem, z hlediska intenzity a četnosti, lze aktivně bojovat proti ateroskleróze, hypertenzi, cukrovce, osteoporóze a dalším onemocněním. Pokud se tedy jedná o fit jedince s pravidelným pohybem a pevným svalovým korzetem, tak ačkoli trpí obezitou, může být jeho zdraví v lepším stavu než u člověka vychrtlého, bez pohybu a bez svalové hmoty. Všem výše zmíněným tématům se věnují ve svém vzdělávacím fitness programu odborníci přednášející v Akademii MediSpo. Pokud se chcete dozvědět více, budeme velmi rádi, když se přihlásíte na některý z našich workshopů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru